Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

mobese

Giriş
MUHABERE ELEKTRONİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 
          İlimizin Asayiş ve Güvenliğine katkı sağlamak, trafik akış ve yoğunluğunu izlemek elde edilen görüntüleri değerlendirerek olabilecek olumsuzluklara karşı hızlı ve etkin ek tedbirler geliştirmek, gerçekleşen olayların çözümüne yönelik geriye dönük kayıtların araştırılarak incelenmesi ve hukuki delillerin temin edilmesi, kırmızı ışık ve hız ihlali yapan araçların tespiti, yine trafik kameraları ve görüntü işleme sistemleri aracılığıyla plakaların emniyet Bilgi Sisteminden sorgulanarak çalıntı araç, çalıntı plaka, vb. gibi konularını değerlendirmek, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde Polis-Halk ilişkilerinin zedelemeden yasadışı olayları önlemek ve toplulukların provokasyona yönlendirilmesine engel olmak gibi uygulamaların bir kısmını veya tamamını sağlamak amacıyla; 
              İl Emniyet Müdürlüğümüz sorumluluk sahası içinde kullanılmak üzere,   İhalesi 10/10/2007 tarihinde yapılan ve Sentim Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.A.Ş.Firması tarafından kazanılarak 23/11/2007 tarihinde yer teslimi yapılan KGYS  (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) devreye alınmıştır.
           
         Tamamı Wi-Max teknolojisi (Kablosuz Geniş band ağ) kullanılarak yapımı planlanan Sistem 18.06.2009 tarihinde geçici kabul yapılarak eksiksiz olarak teslim alınmıştır.
 
          Sistemde; Başlangıçta Şehir merkezinde ve önem arz eden kavşaklarda olmak üzere (15) İzleme kamerası ayrıca şehrin giriş ve çıkışlarını tamamen kapatacak şekilde 4 ayrı noktada konuşlandırılan (13) Plaka tanıma kamerası olmak üzere toplam (28) adet kamera bulunmaktadır. 2011 yılında Sentim Bilişim Teknolojileri A.Ş. Firması tarafından Oluklaraltı Kavşağı, Çatalpınar Kavşağı, Tugay Kavşağı, Şirinevler Üst Geçit ve Şirinevler Parkı önüne birer izleme kamerası takılarak sistem ilave beş hareketli kamera ile geliştirilmiştir. Bu durumda izleme Kameralarımız (20)’ye ve Plaka Takip Sistemi kameralarımızda  (4 yolda 13 şeritte) her şeride, birer kamera olmak üzere (13) kamera olarak toplam (33) kameralık bir sistem haline gelmiştir.
          
          Sistem geliştirilebilen bir sistem olduğundan zaman içerisinde özellikle şehrin gelişmesi ile paralel olarak sistemdeki kamera sayıları ve noktaları da arttırılacaktır. Ayrıca kablolama olmadığı için ek sistemler kolaylıkla monte edilebilecektir.
          
          Kent Güvenlik  Yönetim Sisteminde kurulu bulunan  Plaka tanıma sistemince günümüze kadar  Çalıntı Araç (37) Çalıntı Plaka (9295) Trafikten Men (578) ve Hacizli Yakalamalı Araç (4664) olmak üzere toplam (14574) alarm vermiş ve araçların gereği ekiplerimizce yapılmıştır.
          
          İzleme Kameraları ve Operatörlerince (4928) Şahsın ekiplerimizce kontrol edilmesi sağlanmış, ayrıca durumu kameralardan şüpheli görülen (57175) araç kontrol ettirilerek gerekli inceleme yapılmıştır. Kontroller esnasından özellikle durumu şüpheli görülen şahıslar ve araçlar üzerinde durularak suçla mücadelede önleyici kolluk görevi ön plana çıkarılarak suçların oluşmadan önlenmesi amacı güdülmektedir.  29/11/2012